Διατελέσαντες Γενικοί Επίτροποι

1833 εώς 1834

Ο πρώτος Γενικός Επίτροπος Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο από της ιδρύσεως του (1833) έως το 1834. Διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση υπό τον Βασιλέα Όθωνα και τον αναπληρωτή Πρόεδρο Κυβερνήσεως Γεωργ. Κουντουριώτη από 23/12/1837 έως 4/10/1839.

1834 εώς 1836

Από την ίδρυση  του Ελεγκτικού Συνεδρίου, διορίσθηκε Αντιπρόεδρος και στη συνέχεια με το Β.Δ. 26 Απριλίου/8 Μαΐου 1834 (ΦΕΚ Α΄ 23) διορίσθηκε Γενικός Επίτροπος Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο. Άσκησε τα καθήκοντά του μέχρι το έτος 1836 (ΦΕΚ Α΄ 71/4.12.1836). Διετέλεσε επί Ιωάννη Καποδίστρια Γραμματέας (Υπουργός) Οικονομικών και Εμπορίου από 24/9/1829 έως 27/9/1831 και μέλος του Πανελληνίου στην Κυβέρνηση Αυγ. Καποδίστρια. Διετέλεσε επίσης από 27/9/1831 έως 7/12/1831 Γενικός Γραμματέας Οικονομικών και Εμπορίου. Την ίδια θέση είχε κατά την περίοδο από 8/12/1831 έως 28/3/1832. Τέλος, στην... περ/ρα

1836 εώς 1837

 Γεννήθηκε το 1805 στην Κωνσταντινούπολη. Καθηγητής Εμπορικού Δικαίου στη Νομική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών. Γενικός Επίτροπος στο Ελεγκτικό Συνέδριο από 1836 έως 1837. Διετέλεσε Υπουργός Δικαιοσύνης στη Κυβέρνηση υπό τον Βασιλέα Όθωνα από 10/8/1841 έως 3/9/1843, Υπουργός Δικαιοσύνης στην Κυβέρνηση Γεωργ. Κουντουριώτη από 25/6/1848 έως 15/10/1848, Υπουργός Δικαιοσύνης στην Κυβέρνηση Κων. Κανάρη από 15/10/1848 έως 17/4/1849, Υπουργός Εξωτερικών στην Κυβέρνηση Κων. Κανάρη από 1/3/1849 έως 17/4/1849 και Υπουργός Δικαιοσύνης στην Κυβέρνηση Αθαν. Μιαούλη από 13/11/1857 έως 14/3/1860. Επίσης... περ/ρα

1837 εώς 1839

Αγωνιστής και συγγραφέας. Γεννήθηκε στην Κοζάνη το 1793. Καταδιωκόμενος από τον Αλή Πασά κατέφυγε στη Βουδαπέστη. Σπούδασε στο Πανεπιστήμιο της Λειψίας Ιατρική και Φιλολογία. Αγωνίσθηκε με τον Αλέξ.Υψηλάντη και έφθασε στην Ελλάδα το 1828. Μέλος της Φιλικής Εταιρείας. Τοποθετήθηκε στρατοπεδάρχης της Ανατολικής Ελλάδας πολεμώντας μαζί με τον Δημ.Υψηλάντη. Μετά την ανεξαρτησία υπηρέτησε Γενικός Επιθεωρητής Στρατού Ανατ. Ελλάδας και Νομάρχης Αττικοβοιωτίας και Φθιώτιδος - Φωκίδος (ΦΕΚ Α΄ 6/1836 όπου γίνεται δεκτή η παραίτησή του). Διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών από 13/2/1836 έως 2/2/1837 στην... περ/ρα

1839 εώς 1855
και
1866 εώς 1869
και
1856 εώς 1869

Γεννήθηκε το 1791 στα Μουδανιά. Πολιτικός. Σπούδασε στη Μεγάλη του Γένους Σχολή και δίδαξε από το 1813 έως το 1819 Ελληνικά στο Βουκουρέστι όπου μυήθηκε στη Φιλική Εταιρεία και συνδέθηκε με τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο. Από 1819-1821 σπούδασε νομικά στα Πανεπιστήμια Πίζας και Παρισίων. Το 1821 ήλθε στην Ελλάδα με τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο και κατέλαβε ανώτατες διοικητικές θέσεις από τον Κυβερνήτη Ι. Καποδίστρια. Συντέλεσε στην Οργάνωση του Ελεγκτικού Συνεδρίου και διετέλεσε Αντιπρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου από το 1838 (ΦΕΚ Α΄ 26) έως το 1839. Με το Β.Δ. 4/16 Δεκεμβρίου 1839 (ΦΕΚ Α΄ 25... περ/ρα

1842 εώς 1844

Γεννήθηκε το 1792. Ήταν Μακεδόνας και αγωνίσθηκε κατά την Επανάσταση του 1821. Η έκρηξη της Επανάστασης τον βρήκε στην Πάδοβα της Ιταλίας όπου σπούδαζε νομικά. Τον Νοέμβριο του 1821 ήλθε στην Καλαμάτα και εντάχθηκε στο στρατιωτικό  σώμα του Δημητρίου Υψηλάντη. Με το Β.Δ. 3/15 Δεκεμβρίου 1842 (ΦΕΚ Α΄ 31) διορίσθηκε Γενικός Επίτροπος στο Ελεγκτικό Συνέδριο και άσκησε τα καθήκοντά του έως 13/7/1844 (ΦΕΚ Α΄ 25) οπότε παύθηκε και τον διαδέχθηκε εκ νέου ο Γεώργιος Πραΐδης. Διετέλεσε Υπουργός Δικαιοσύνης στην Κυβέρνηση Ιγν. Ρούντχαρτ από 12/4/1837 έως 8/12/1837. Ομοίως, Υπουργός Δικαιοσύνης από 8... περ/ρα

1855 εώς 1863

Γεννήθηκε το 1793. Αρχικά διορίσθηκε Αντιπρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου με το Β.Δ. της 8/11/1849 (ΦΕΚ Α΄42). Ακολούθως διορίσθηκε Γενικός Επίτροπος Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο από 12 Ιανουαρίου 1855 (Β.Δ.31/1/1855, ΦΕΚ Α΄1) έως το 1863. Επίσης διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου από 12/10/1833 έως 31/5/1834, στην Κυβέρνηση Ιωάννη Κωλέττη από 31/5/1834 έως 20/5/1835 και στην Κυβέρνηση Λουδοβ. Άρμανσμπεργκ από 20/5/1835 έως 28/1/1836, Υπουργός Εσωτερικών στην Κυβέρνηση υπό τον Βασιλέα Όθωνα και τον αναπληρωτή Πρόεδρο Κυβερνήσεως Γεώργιο... περ/ρα

1863 εώς 1866
και
1870 εώς 1879

Γεννήθηκε το 1796 στα Καλάβρυτα. Πολιτικός. Διετέλεσε κατά τον αγώνα Γραμματέας Υπουργείου και ακολούθως Έπαρχος Αιγιαλείας. Μετά την έλευση του Βασιλιά Όθωνα διορίσθηκε Νομάρχης σε πολλούς νομούς. Ακολούθως, με το Β.Δ. 6/7/1861 διορίσθηκε ελεγκτής στο Ελεγκτικό Συνέδριο (ΦΕΚ Α΄30). Στην Β΄ Εθνοσυνέλευση του 1862 εκλέχθηκε πληρεξούσιος Επιδαύρου–Λιμηράς και ανέλαβε Υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Ζαφειρ. Βάλβη από 11/2/1863 έως 27/3/1863. Ακολούθως διορίσθηκε Γενικός Επίτροπος Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο από 1863 έως 1866, παυθείς με το Β.Δ. της 12ης Ιουλίου 1866 και από 15/2/... περ/ρα

1869

Γεννήθηκε το 1797 και απεβίωσε στις 7/3/1875. Διετέλεσε Γενικός Επίτροπος στο Ελεγκτικό Συνέδριο από 10/1/1869 έως 12/6/1869 οπότε παύθηκε με το Β.Δ. της 9/4/1869 και διορίσθηκε Βασ. Επίτροπος στην Εθνική Τράπεζα. Διετέλεσε επίσης Βουλευτής Νάξου και Πάρου στην Α΄ Βουλή (1844-1847) και στην Γ΄ Βουλή (1850-1853).

1879 εώς 1886

Διετέλεσε Γενικός Επίτροπος στο Ελεγκτικό Συνέδριο από τον Απρίλιο του έτους 1879 μέχρι του θανάτου του στις 17/11/1881. Διετέλεσε επίσης διοικητικός υπάλληλος, Νομάρχης και Γενικός Γραμματέας Υπουργείου Εσωτερικών.

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Μείνετε συντονισμένοι για τα τελευταία νέα μας!