6) ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ

1855 εώς 1863

Γεννήθηκε το 1793. Διετέλεσε Γενικός Επίτροπος Επικρατείας στο Ελεγκτικό Συνέδριο από 1855 έως 1863. Επίσης διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Αλέξανδρου Μαυροκορδάτου από 12/10/1833 έως 31/5/1834 στην Κυβέρνηση Ιωάννη Κωλέττη από 31/5/1834 έως 20/5/1835 και στην Κυβέρνηση Λουδοβ. Άρμανσμπεργκ από 20/5/1835 έως 28/1/1836 Υπουργός Εσωτερικών στην Κυβέρνηση υπο τον Βασιλέα Όθωνα και τον αναπληρωτή Προέδρο Κυβερνήσεως Γεώργιο Κουντουριώτη από 30/12/1839 έως 24/1/1841 και Υπουργός Παιδείας στην ίδια Κυβέρνηση από 30/12/1840 έως 24/1/1841, Υπουργός Δικαιοσύνης στην Κυβέρνηση Γενναίου (Ιωάννη) Κολοκοτρώνη από 3 26/5/1862 έως 11/10/1862 και Υπουργός Εξωτερικών στην ίδια Κυβέρνηση απο 26/5/1862 έως 11/6/1862. Απεβίωσε το 1867.

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Stay tuned on our latest news!