Διατελέσαντες Πρόεδροι

1833 εώς 1836

Πρώτος Πρόεδρος του Ελληνικού Ελεγκτικού Συνεδρίου από την ίδρυσή του 7/10/1833 μέχρι 9/4/1836. Οικονομολόγος. Γεννήθηκε στην Λυόν της Γαλλίας το 1776 και ήταν υιός Γάλλου εμπόρου εγκατεστημένου στην Ιταλία. Μετά τις σπουδές του ανέλαβε τη διεύθυνση μιας από τις επιχειρήσεις του πατέρα του στην Ιταλία, για σύντομο όμως διάστημα, επειδή ο τελευταίος πτώχευσε. Ακολούθως ανέπτυξε προσωπική επιχειρηματική δραστηριότητα και το 1809 διορίσθηκε Εισπράκτορας Διαχειριστής των δημοτικών φόρων στη Ρώμη από τις Γαλλικές αρχές κατοχής. Στη συνέχεια, ανέπτυξε νέα επιχειρηματική δράση στο Παρίσι. Η φήμη... περ/ρα

1836 εώς 1865

(1836 έως 1842) (1843 έως 1855) και (1855 έως 1865)

Γεννήθηκε το 1787 στη Σμύρνη με καταγωγή από τη Θράκη. Διετέλεσε αρχικά Προεδρεύων του Ελεγκτικού Συνεδρίου από 9/4/1836 μέχρι 31/12/1836. Ακολούθως, διορίσθηκε τρεις φορές Πρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου: α) από 31/12/1836 (ΦΕΚ Α 88) μέχρι 9/11/1842, β)  από 20/10/1843 μέχρι 1855  και γ)  από 5/10/1855 (ΦΕΚ Α 40) μέχρι 16/3/1865 (ΦΕΚ Α 30) για 22 περίπου χρόνια. Διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών α) από 9/11/1842 μέχρι 3/9/1843 στην Κυβέρνηση του Βασιλιά Όθωνα, και β) από 22/9/1855 στην Κυβέρνηση Δημ. Βούλγαρη και άσκησε καθήκοντα... περ/ρα

1865

Γεννήθηκε στο Ναύπλιο το 1831, σπούδασε νομικά και ασχολήθηκε με την πολιτική. Εκλέχθηκε Βουλευτής Τριφυλίας στη Β΄ Εθνοσυνέλευση από 27/4/1862 μέχρι 6/1/1863 οπότε ακυρώθηκε η εκλογή του. Επανεκλέχθηκε στις 6/3/1864 και ορκίσθηκε εκ νέου Βουλευτής Τριφυλίας. Ακολούθως, επανεκλέχθηκε Βουλευτής Τριφυλίας σε όλες τις Βουλές από το 1865 μέχρι 1886, Μεσσηνίας από 1887 μέχρι 1892 και Τριφυλίας από 1895 μέχρι το θάνατό του το 1898. Διετέλεσε Πρωθυπουργός από 3/5/1893 μέχρι 30/10/1893, Πρόεδρος Βουλής την ίδια περίοδο, Υπουργός Οικονομικών στις Κυβερνήσεις Κων. Κανάρη (1864-1865), Αλ.... περ/ρα

1866

(1842 έως 1843) και (1865 έως 1866)

Γεννήθηκε στο χωριό Φραγγιάδες Ζαγορίου και από το Βουκουρέστι όπου σπούδαζε επέστρεψε στην Ελλάδα το 1821 για να λάβει ενεργό μέρος στον Αγώνα. Υπήρξε γραμματέας του ήρωα της Επανάστασης αρχιμανδρίτη Γρηγορίου Παπαφλέσσα. Το επώνυμο του ήταν Καραγιαννόπουλος, αλλά το αντικατέστησε με το ψευδώνυμο Τισσαμενός με το οποίο είναι γνωστός σε όλα τα κείμενα του Αγώνα. Κατά την περίοδο του Κυβερνήτη Ι. Καποδίστρια, υπηρέτησε στη Γεν. Γραμματεία Επικράτειας ως συνεργάτης του Γραμματέα Σπυρ. Τρικούπη σε διοικητικά ζητήματα. Κατά την περίοδο της βασιλείας... περ/ρα

1866 εώς 1875

Γεννήθηκε στα Ταταύλα Κωνσταντινουπόλεως. Yιός του φιλικού Νικολάου Λεβίδη, έλαβε μέρος στην Ελληνική Επανάσταση και τιμήθηκε με το χαλκούν Αριστείο του Αγώνος. Στην Ελλάδα κατήλθε το 1828 και στις 6/7/1830 διορίσθηκε από τον Ι. Καποδίστρια Πρώτος Γραμματέας Αττικής και Βοιωτίας και Επίτροπος για την πώληση των οθωμανικών κτημάτων στην Αττική. Στις 17/5/1832 διορίσθηκε Γραμματέας του Νομισματοκοπείου και στις 22/11/1833 (ΦΕΚ Α 37) Λογιστής Β΄ Τάξεως στο νεοσυσταθέν Ελεγκτικό Συνέδριο. Προήχθη στις 20/2/1835 σε Λογιστή Α΄ Τάξεως, στις 22/12/1835 σε Πάρεδρο και στις 2/3/1840 (ΦΕΚ Α 5) σε... περ/ρα

1875 εώς 1881

Πολιτικός, Οικονομολόγος και Νομικός καταγόμενος από τη Γορτυνία. Γεννήθηκε το 1826. Μετά το πέρας των σπουδών του στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών εισήλθε στο δικαστικό σώμα προαχθείς μέχρι του βαθμού του Προέδρου Εφετών. Διετέλεσε Πρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου από 7/4/1876 (ΦΕΚ Α 34) μέχρι 4/6/1881. Στις 20/12/1881 εκλέχθηκε Βουλευτής Γορτυνίας στη Θ΄ Βουλή μέχρι 11/12/1885 και στην Ι΄ Βουλή από 7/4/1885 μέχρι 6/11/1886. Κατά το διάστημα από 4/6/1881 μέχρι 3/3/1882 διετέλεσε Υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Αλεξ. Κουμουνδούρου. Ακολούθως άσκησε το δικηγορικό επάγγελμα και... περ/ρα

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Μείνετε συντονισμένοι για τα τελευταία νέα μας!